Енергийна независимост и национална сигурност

 

РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОВЕДЕНОТО САМООЦЕНЯВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ПРЕДЛАГАНОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ В ЦПО към „МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК“ЕАД, гр. РАДНЕВО ЗА 2024 г.

Публикувано на 20.02.2025

За ефективното провеждане на политиката по осигуряване на високо качество на предлаганото професионално обучение в ЦПО си поставихме следните:

 

  1. Основни цели:
  • Оценка на качеството на провежданото в ЦПО професионално обучение, съгласно утвърдени със Заповед № 08-67/14.09.2018 г. на Председателя на НАПОО и разработени на основание чл.42, т.12 във връзка с чл.22, ал.8 от ЗПОО индикатори за предоставяне на годишна информация за качеството на професионалното обучение в ЦПО.
  • Идентифициране на областите, които се нуждаят от подобрение;
  • Предприемане на коригиращи мерки и действия за подобряване на областите, които се нуждаят от подобрение;
  • Постигане на качество на професионалното обучение, което да отговаря на: действащите държавни образователни стандарти; нормативната уредба в професионалното образование и обучение; съвременните изисквания за професионално обучение съобразно изискванията на пазара на труда.
  • Поддържане на система за осигуряване на качеството на обучение, която да гарантира изпълнението на поставените цели и да осигурява системно оценяване на качеството на обучение, и мерки за подобряването му.

 

  1. Специфични цели:
  • Очертаване на проблемните области и рискове, за които биха могли да се приложат превантивни мерки за подобряване на състоянието;
  • Откриване и прилагане на добри практики за провеждане на професионално обучение;
  • Насърчаване на работата със заинтересовани страни;
  • Подобряване на сътрудничеството със социалните партньори на местно и регионално ниво (представители на работодателите, и представителите на работниците и служителите) при участието в провежданите изпити за придобиване на професионална квалификация, както и за осигуряване на работни места в реална работна среда за провеждане на практическо обучение на курсистите;
  • Поддържане традициите на ЦПОи авторитета му на престижен, уважаван и съвременен обучителен център;
  • Осигуряване на условия за непрекъснато повишаване на професионалното равнище на лекторския състав;
  • Развиване на информационната и комуникационната среда на обучителният процес;
  • Представяне на ЦПО и неговата дейност пред обществеността.

В изпълнение на тези цели ръководството създаде условия за стриктно спазване на изискванията на системата за осигуряване на качество на обучение в ЦПО, и за активно съдействие от страна на експертите обучение и квалификация, и лекторския състав, за нейното развитие.

 

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВЪНШНАТА И ВЪТРЕШНАТА СРЕДА, В КОЯТО ФУНКЦИОНИРА ЦЕНТЪРЪТ ПРЕЗ ПЕРИОДА НА ОЦЕНЯВАНЕ, А ИМЕННО ПРЕЗ 2024 г.

  1. Вътрешна среда

                В изпълнение на обучителната си функция ЦПО предлага като основен продукт на дейността си обучение по професии съгласно лицензия 200211028 от 04.11.2002 г.

                Материално-техническата база на ЦПО е достатъчна и обновена за провеждане на качествено професионално обучение. В трите клона на рудника разполагаме с учебни кабинети по теоретично обучение, както следва:

  • Клон рудник „Трояново-1“, с. Трояново – две учебни зали общо с 48 места, които са оборудвани с учебни маси и столове, бели дъски, мултимедиен проектор, лаптоп и безжична интернет мрежа, до която имат свободен достъп лекторите и курсистите. На разположение е офис на експерта обучение и квалификация, снабден с необходимото оборудване за обслужване на учебния процес и извършване на административна дейност. Учебните зали, офисът на експерта и санитарните възли са на ниво земя, което дава възможност за свободен достъп до предлаганото професионално обучение.В двете зали са монтирани камери, необходими за качественото провеждане на изпитите за придобиване на професионална квалификация по професии.

  • Клон рудник „Трояново-север“, с. Ковачево – три учебни зали с общо 78 места, които са оборудвани с учебни маси и столове, бели дъски, мултимедиен проектор, лаптоп и безжична интернет мрежа, до която имат свободен достъп лекторите и курсистите. На разположение е офис на експерта обучение и квалификация, снабден с необходимото оборудване за обслужване на учебния процес и извършване на административна дейност. В две от залите предстои монтиране на камери и записващо устройство, необходими за качественото провеждане на изпитите за придобиване на професионална квалификация по професии.

  • Клон рудник „Трояново-3“, с. Медникарово – две учебни зали с общо 56 места, които са оборудвани с учебни маси и столове, бели дъски, мултимедиен проектор, лаптоп и безжична интернет мрежа, до която имат свободен достъп лекторите и курсистите. На разположение е офис на експерта обучение и квалификация, снабден с необходимото оборудване за обслужване на учебния процес и извършване на административна дейност. Учебните зали, офисът на експерта и санитарните възли са на ниво земя, което дава възможност за свободен достъп до предлаганото професионално обучение.В двете зали са монтирани камери и записващо устройство, необходими за качественото провеждане на изпитите за придобиване на професионална квалификация по професии.

  • Управление, гр. Раднево – една учебна зала с общо 20 места, която е оборудвана с учебни маси и столове, бяла дъска, мултимедиен проектор, лаптоп, работни компютърни станции на всяко работно място и безжична интернет мрежа, до която имат свободен лекторите и курсистите. На разположение са два офиса - на ръководител ЦПО и на експерта обучение и квалификация, снабдени с необходимото оборудване за обслужване на учебния процес и другите административни дейности. Сградата на управлението се обслужва от асансьори, а на входа има изградена рампа, която позволява свободен достъп до предлаганото професионално обучение.

    Във връзка с предходните периоди на 2021 година и 2022 година, когато въведохме използването на виртуална платформа, през 2024 година, продължихме провеждането на част от обученията във виртуалната платформа „ММИ - обучения“, което ни даде възможност за да се ограничи възможността от разпространение на вируси и инфекции.

    Практическото обучение се извършва в реална работна среда, като достъпът до работните места се регламентира със заповед на изпълнителния директор и управителите на клонове. Ежедневно и периодично се провеждат необходимите инструктажи за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Осигурен е достъп до лаборатории, механични работилници, депа, откривни и добивни участъци.

    Преподавателите в учебния център са 67. Те са специалисти в областите, по които преподават и отговарят на изискванията на ДОС. Повечето от тях са служители на Дружеството, работят в реалните производствени условия и познават спецификата и технологията на работа. Ежегодно провеждаме обучения на преподавателите, членовете и председателите на изпитни комисии, като ги запознаваме с промените в нормативната база на професионалното обучение, изискванията и показателите за качествено обучение, и методиките за преподаване на възрастни.

    ЦПО към „Мини Марица-изток“ е създаден да обслужва нуждите на Дружеството от квалифицирани кадри. Всички професии, по които провеждаме обучение са с приоритетно значение за регионалния пазар на труда. Формите на обучение, които предлагаме – дневна и самостоятелна, ни дават възможност за гъвкавост и практичност при изготвяне на учебните графици и достъпност на външните лица до предлаганото професионално обучение.

    В учебния център работят четирима експерти обучение и квалификация, и един ръководител на ЦПО. Административният капацитет е достатъчен за прилагане на вътрешната система за качество, и поддържане и обслужване на качествен учебен процес.

     

  1. Външна среда

                Центърът за професионално обучение към „Мини Марица-изток“ ЕАД предлага професионално обучение на служители на Дружеството и външни лица, които желаят да се обучават по предлаганите професии и специалности. Организираме и обучение на служители от други фирми, които са свързани с дейности и професии в миннодобивната промишленост.

ЦПО съдейства и координира провеждането на дуално обучение, учебни и производствени практики, и стажове на ученици и студенти, както следва:

За учебната 2024/2025 година „Мини Марица-изток“ ЕАД е партньор на две професионални гимназии с паралелки дуално обучение, както следва:

  • Професионална гимназия „Св. Иван Рилски“, гр. Раднево за дуално обучение на 107 ученика, разпределени по професии и специалност, както следва:

  • Професия „Машинен техник“, специалност „Машини и съоръжения за добивната промишленост и строителството“ – в 9 клас - 14 ученика, в 10 клас - 17 ученика и в 12 клас - 10 ученика;

  • Професия „Организатор по експлоатация в жп инфраструктурата“, специалност „Ръководител движение“ в 9 клас - 14 ученика, в 10 клас - 12 ученика, в 11 клас - 14 ученика и в 12 клас - 7 ученика;

  • Професия „Техник по железопътна техника“, специалност „Локомотиви и вагони“ в 10 клас - 8 ученика, в 11 клас - 5 ученика и в 12 клас - 6 ученика;

  • Професионална гимназия по електротехника и технологии „Г. С. Раковски“, гр. Стара Загора за дуално обучение 41 ученика, разпределени, както следва:

  • професията „Електротехник“, спец. „Електрообзавеждане на производството“ - в 9 клас - 12 ученика, в 10 клас - 16 ученика и в12 клас - 13 ученика;

В резултат на активната работа с професионалните училища „Мини Марица-изток“ ЕАД, бяха поканени за участие в Проект BG05M2OP001-2.014-0001 „Подкрепа за дуалната система на обучение“ между Министерство на образованието и науката - конкретен бенефициент и Изпълнителна агенция „Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж“ - управляващ орган на ОП НОИР, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския социален фонд. В резултат, на което Изпълнителният директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД, гр. Раднево сключи партньорски споразумения за – партньорство за организирането и реализирането на обучение чрез работа (дуална система на обучение) на ученици в първи гимназиален етап, с Професионална гимназия „Св. Иван Рилски“, гр. Раднево и Професионална гимназия по електротехника и технологии „Г. С. Раковски“, гр. Стара Загора.

Поетите дългосрочни ангажименти от страна на „МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК“ ЕАД, да инвестира в обучението на млади хора чрез работа, дава редица предимства:

  • осигуряване на подготвени и квалифицирани кадри в реална работна среда – според потребностите на Дружеството;

  • възможност за непосредствено влияние върху съдържанието и качеството на обучение;

  • мотивиране на учениците за качествено усвояване на професията и обвързването им с взаимно изгодни договори.

    Партньорството с професионалните гимназии в региона, както и готовността на „МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК“ ЕАД за участие в стажантски програми, предоставящи възможност на студенти във висши учебни заведения да провеждат стажове и учебни практики на територията на Дружеството, са насочени към преодоляване дефицита на квалифицирани кадри на пазара на труда.

 

РЕЗУЛТАТИ ОТ САМООЦЕНЯВАНЕТО ЗА 2024 г.

 

2024 г.

Области

Максимален брой

точки

Брой точки от самооценяването

Изпълнение в % (спрямо максималния брой точки)

  1. Достъп до професионално обучение

20,00

13,00

65 %

  1. Придобиване на професионална квалификация

65,00

54,50

84 %

  1. Реализация на лицата, придобили професионална квалификация

15,00

14.50

96,6 %

Общо:

100,00

82.00

81,86 %

 

Крайна оценка на постигнатото качество:          82 точки

Равнище на постигнатото качество:                 ДОБРО

 

СРАВНЯВАНЕ НА ОЦЕНКИТЕ ПО КРИТЕРИИ С ПРЕДХОДНИЯ ПЕРИОД НА САМООЦЕНЯВАНЕ

 

Изпълнение на критериите по области на оценяване

2023 г.

(в %)

2024 г.

(в %)

Област 1

65 %

65 %

Област 2

84 %

84 %

Област 3

87 %

96,6 %

 

 

 

ПОСТИЖЕНИЯ И ДОБРИ ПРАКТИКИ

 

Качеството на професионалното обучение е съвкупност от характеристики, които са в съответствие с очакванията и потребностите на личността, и на обществото. В Центъра за професионално обучение те се осигурява чрез управление на процеса на развитие на центъра, основан на анализиране, планиране, изпълнение на дейностите, оценяване и внасяне на подобрения в работата.

Резултатите, постигнати от квалификационната дейност са повече от добри, защото ЦПО не само осъществява професионално обучение, а и координира, участва и организира дейностите, свързани с професионалните гимназии и висшите учебни заведения. Изпълнихме всички дейности по приоритетите, които си поставихме в началото на 2024 г. , а именно:

1. Осигуряваме качество на обучението в съответствие с държавните образователни стандарти по професиите, по които се осъществява обучение;

2. Непрекъснато подобряваме равнището, вида, формата и качеството на предлаганото обучение, съгласно притежаваната лицензия;

3. През 2021 год. въведохме, а през 2022 год., 2023 год. и 2024 год. продължихме да използваме виртуална платформа за теоретично обучение на курсисти, която ни позволява гъвкавост и адаптивност.

4. Мотивираме лекторите и наставниците за професионално развитие и максимално използване на потенциала им за усъвършенстване на обучителния процес;

5. Толерираме приемственост на политиките и постиженията, прилагане на добри практики;

6. Прилагаме принципите на прозрачност и диалог със социалните партньори.

 

 РЕЗУЛТАТИ ОТ ОЦЕНЯВАНЕТО, НУЖДАЕЩИ СЕ ОТ ПОДОБРЕНИЕ И ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА КОРИГИРАЩИ МЕРКИ И ДЕЙНОСТИ

 

ЦЕЛ: Поддържане и повишаване нивото на качество на предлаганото професионално обучение в ЦПО

Във връзка с изпълнение на поставената цел, дейностите нуждаещи се от подобрение и коригиращи мерки, са следните:

  1. Работа в посока на привличане и приобщаване на уязвимите групи до предлаганото професионално обучение в ЦПО;
  2. Работа в посока осигуряване и привличане на лица, преждевременно напуснали образователната система до предлаганото професионално обучение от ЦПО;
  3. Осигуряване на напълно достъпна архитектурна - обособени рампи към входовете, адаптирано санитарно помещение за специални потребности на ползващите ги, асансьори и др.;
  4. Представяне на възможност на професионално обучение във всички форми на обучение, включително обучение чрез работа;
  5. Увеличаване на относителния дял на курсистите от уязвимите групи       спрямо общия брой обучавани;
  6. Проучване на изискванията и процедурите за предоставяне на възможност за валидиране на знания, умения и компетентности на лица, навършили 16 год.;
  7. По-дейно участие на ЦПО в разработване и класиране в проекти с европейско и международно финансиране;
  8. Повишаване на степента на удовлетвореност на работодателите от знанията, уменията и компетентностите на придобилите професионална квалификация и от пригодността им за заетост.

 

            Проведената самооценка и извършен анализ на резултатите дават основание да бъдат направени следните изводи:

            Центърът за професионално обучение се доказвасъс своето високо качество и гъвкавост на предлаганото професионално обучение чрез съчетаване на съвременните образователни политики, държавни стандарти  и съществуващите традиции.

            Създадена е положителна среда за взаимодействие между курсисти, преподаватели и експерти. Притежаваната добра материално-техническа база и високо квалифициран персонал са добра предпоставка за провеждане на качествено професионално обучение. Връзката със социалните партньори и удовлетвореността на работодателите са доказателство за това.

Прилагаме успешно виртуална платформа за обучение по теория и за актуализиране и надграждане на знания.

Разработена е вътрешна система за осигуряване на качеството, включително и механизъм за вътрешен мониторинг и контрол, които функционират ефективно - отчитат се резултати, на основание на които се правят анализи и изводи, и се формулират предложения до ръководството на ЦПО за повишаване на качеството.