Енергийна независимост и национална сигурност
Обхватът на Проекта съдържа: проектиране, изработка, доставка, изграждане и въвеждане в експлоатация на багер от типа SRs 2000 и багер от типа SRs 200, както и обучение на съответния персонал, който ще обслужва и поддържа багерите.
ЗАМЯНА НА ТРИ АМОРТИЗИРАНИ РОТОРНИ БАГЕРА ОТ ТИПА SRs 1200 С ЕДИН НОВ РОТОРЕН БАГЕР ОТ ТИПА SRs 2000
Трите багера от типа SRs 1200 се експлоатират в рудник „Трояново-север”. Техният експлоатационен ресурс е изчерпан.
Багерите от типа SRs 1200 обикновено са свързани към мрежата посредством подстанции и електропроводни линии 6 kV. Новият багер от типа SRs 2000 е свързан директно към електропроводните линии 20 kV, което допринася за намаляване на загубите при пренос и по-малки сечения на електропроводните линиите.
Със замяната на три роторни багера от типа SRs 1200 с един нов багер от типа SRs 2000 са отстранени и четири задвижващи транспортни ленти с инсталирана мощност от по 1825 kW всяка, което от своя страна води до значителна икономия на енергия.
Новоизграденият роторен багер от типа SRs 2000 има теоретична производителност от 6000 м3/ч и работи с гумено-транспортна лента (ГТЛ). Съобразно условията на находището той отработва от забоя блок с широчина - ≥ 50 м; височина - ≥ 22 м; дължина - средно 3,5 км; дълбочина на копаене - 5 м.
ЗАКУПУВАНЕ НА НОВ БАГЕР ОТ ТИПА SRs 200 ЗА ВТОРИЧНОТО ИЗГРЕБВАНЕ НА 50 МЛН. М3 ОТКРИВКА ОТ ВЪТРЕШНИТЕ НАСИПИЩА
Въвеждането в експлоатация на новоизградената електропроизводствена мощност на ТЕЦ „AES – Гълъбово” през 2011 г. налага цялостно увеличаване на добива на лигнитни въглища в „Мини Марица-изток” ЕАД. Това може да бъде постигнато чрез рязкото ускоряване на дейностите по изгребване на откривка от рудник „Трояново-1” с въвеждането в експлоатация на нов багер от типа SRs 200.
Работата на новия багер от типа SRs 200, свързана с отстраняването на минна маса от вътрешните насипища на рудник „Трояново-1”, се състои в следното:
Новият багер от типа SRs 200 има теоретична производителност от 1300 м3/час и работи с гумено-лентов транспортьор. Съобразно условията на находището той отработва от забоя блок с широчина - ≥ 27 м; височина - ≥ 8 м; дължина - средно 2 км, дълбочина на копаене - 1 м.
Източник: ММИ